Wykonanie systemu informatycznego oraz zakup urządzeń komputerowych

Poziom dofinansowania: 50 %, w tym:

  • kwota dofinansowania z EFRR: 85 %
  • Budżet Państwa: 15 %.

 

W ramach Programu Regionalnego Narodowa Strategia Spójności dotyczącego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013, Priorytet II Przyspieszenie e-rozwoju Mazowsza, Działanie 2.3 Technologie Informacyjne i komunikacyjne dla MSP,

firma Dental Union Laboratory Agnieszka Jasek zrealizowała w terminie 01.09.2011-31.12.2013 projekt o tytule:

 

INNOWACYJNE TECHNOLOGIE INFORMACYJNE I KOMUNIKACYJNE DLA
DENTAL UNION LABORATORY AGNIESZKA JASEK

 

ZAPYTANIE OFERTOWE NR 1/2013 — „Wykonanie systemu informatycznego oraz zakup urządzeń komputerowych zgodnie ze Specyfikacją zamówienia stanowiącą załącznik nr 1”:

 

Szanowni Państwo,

Pragniemy poinformować, iż zwycięzcą konkursu na wykonanie systemu nformatycznego oraz zakup urządzeń komputerowych została firma DMSI Sp. z o.o. z Warszawy, która uzyskała największą ilość punktów.

 

Informacje o systemie eLabolatorium oraz eGabinet:

 

Ciągły i gwałtowny rozwój technologii i Internetu zmienia nasze codzienne życie. Przyzwyczailiśmy się do możliwości korzystania z wszelkiego rodzaju usług w dowolnym miejscu i czasie. Zupełnie normalne jest zarządzanie kontem bankowym leżąc wieczorem w łóżku z laptopem, czy sprawdzanie poczty elektronicznej na telefonie, stojąc w korku. Dlaczego nie mielibyśmy mieć takiego samego dostępu do naszych danych w laboratorium czy gabinecie? Dzięki usługom internetowym jest to już dzisiaj możliwe.

 

Dlaczego zatem nasze pracownie i gabinety prowadzimy w oparciu o rozwiązania z poprzedniej epoki, umożliwiające pracę tylko na tych komputerach, na których nam je zainstalowano, zmuszając nas z każdą aktualizacją do zakupu nowego coraz mocniejszego sprzętu? Programy te często są nieintuicyjne i trudne w użyciu a ich nauka zmusza nas do odbywania żmudnych szkoleń  albo studiowania pokaźnych instrukcji obsługi, żeby w gąszczu niepotrzebnych funkcji odnaleźć tę właściwą.

 

A gdyby oprogramowanie do pracowni i gabinetu było tanie, intuicyjne w użyciu i dodatkowo można było z niego korzystać nawet przy pomocy telefonu komórkowego? 

 

eLaboratorium 

eLaboratorium to system online wspierający zarządzanie i pracę laboratorium protetycznego działający całkowicie w “chmurze”. Został zaprojektowany przy ścisłej współpracy z technikami laboratoryjnymi, z wykorzystaniem najnowszych technologii internetowych—tych samych które od wielu lat są powszechnie wykorzystywane w bankowości internetowej. Zastosowane rozwiązania sprawiają, że eLaboratorium jest dostępne z dowolnego urządzenia podłączonego do Internetu, praktycznie bez żadnych ograniczeń sprzętowych, czasowych czy lokalizacyjnych. 

 

System idealnie sprawdza się zarówno w małych jak i dużych laboratoriach, gdzie funkcjonujące procesy technologiczne i biznesowe potrafią być skomplikowane. eLaboratorium wyposażone zostało w rozbudowaną bazę danych zawierającą informacje jak prowadzić procesy produkcji oraz rozliczenia, która pokrywa wszystkie obszary funkcjonowania laboratorium. System znacząco upraszcza i usprawnia współpracę z gabinetami i lekarzami.

 

eLaboratorium umożliwia przede wszystkim:

– łatwe zarządzanie wszystkimi procesami technologicznymi, produkcyjnymi i biznesowymi w laboratorium

– nieograniczony dostęp do systemu z dowolnego komputera albo innego urządzenia z przeglądarką internetową podłączonego do Internetu

– wystawianie certyfikatów do prac protetycznych

– zarządzanie magazynem materiałów

– łatwe rozliczanie pracy dzięki elastycznemu i wstępnie wykalibrowanemu systemowi punktów

– przechowywanie i prosty dostęp do dokumentacji wszystkich wykonanych w laboratorium prac

– łatwą współpracę z gabinetami i lekarzami, umożliwiając im dostęp do zleconych przez nich prac

– rozbudowane raportowanie

 

eLaboratorium od swojej pierwszej wersji, powstałej w 2005 roku, pracuje nieprzerwanie i bezawaryjnie w Dental Union Laboratory w Warszawie.

Wypowiedź Pani Agnieszki Jasek

Od samego powstania Dental Union Laboratory to pracownia zatrudniająca ponad 15 techników. Bardzo szybko okazało się, że potrzebujemy szybkiego i łatwego w obsłudze narzędzia organizującego pracę w laboratorium. Zależało mi też na tym, żeby projektowanie pracy odbywało się “od górnie”, a nie na bazie informacji otrzymywanej po fakcie od technika. eLaboratorium zostało zaprojektowane właśnie w taki sposób, że to administracja planuje i organizuje całą pracę.

Dzięki rozbudowanej bazie procedur i zależności w eLaboratorium udało się nam przyśpieszyć procesy technologiczne o około 60% przy zachowaniu tej samej jakości. To przekłada się zarówno na zadowolenie naszych klientów, ponieważ gabinet może otrzymać pracę dużo szybciej, oraz śledzić na bieżąco jej postępy, jak i na wzrost zysków mojej firmy.

Osobiście nie interesują mnie szczegóły techniczne. Jako użytkownik komputera Apple nie mam żadnych problemów z dostępem do oprogramowania laboratoryjnego czy gabinetowego, czy to w domu, w laboratorium, czy w delegacji. Co więcej system działa od wielu lat bezawaryjnie, jest stale rozwijany o nowe funkcje a jego administracja jest dla firmy całkowicie bezobsługowa—wszelkie aktualizacje są wykonywane bez przerywania pracy laboratorium.

 

eGabinet 

Wyobraź sobie, że recepcja w Twoim gabinecie korzysta z komputera tylko po to, aby zaznaczyć że pacjent właśnie przyszedł na wizytę. Nikt nie musiał go umawiać, bo pacjent zarejestrował się w Twoim systemie na wizytę samodzielnie poprzez Internet. Pamiętał żeby przyjść, ponieważ poprzedniego dnia system automatycznie wysłał mu przypomnienie—email i SMS. Ty natomiast poprzedniego dnia wieczorem zobaczyłeś w swoim kalendarzu w telefonie, który poprzez Internet aktualizuje dane z eGabinetem, że wizyta z godziny 8 rano została przesunięta w to bezsensowne “okienko” o 11 co pozwoliło Ci spokojnie pospać godzinę dłużej.

 

W trakcie wizyty asystentka odnotuje jej przebieg na tablecie podłączonym do sieci bezprzewodowej. Dzięki temu że Twój eGabinet połączony jest z systemem eLaboratorium, z którego korzysta najbliższe laboratorium protetyczne wycena korony trwa w sumie kilka sekund i po akceptacji pacjenta zostaje za pomocą jednego kliknięcia w laboratorium zamówiona.

 

To nie scenariusz filmu Sci-Fi, tylko rozwiązanie które każdy z nas ma w zasięgu ręki. Usługa eGabinet to podobnie jak eLaboratorium system pozwalający na zarządzanie gabinetem, zapewniający nieograniczony dostęp do danych 24 godziny na dobę.

 

Najważniejsze cechy i funkcje systemu eGabinet:                        

– prosta obsługa wizyt

– obsługa recepcji

– praktycznie nie ograniczony dostęp online

– narzędzia do obsługi wielu gabinetów i foteli jednocześnie

– wsparcie rozliczeń z lekarzami

– prowadzenie rozbudowanych prac protetycznych

– ciągle rozwijany system precyzyjnych raportów

– planowanie całego procesu leczenia

 

 

Prowadząc dzisiaj gabinet musimy być zarówno lekarzem jak i menadżerem. System eGabinet wyróżnia fakt, że zorientowany został nie tylko na tradycyjną obsługę pacjenta i pojedynczych wizyt, ale na wsparcie procesów biznesowych w klinice stomatologicznej. Oddaje do dyspozycji rozbudowane narzędzia do planowania i prowadzenia całego cyklu leczenia, co pozwala na kompleksowe a nie doraźne rozwiązywanie problemów pacjenta. Wychodząc od szczegółowej diagnozy możliwe jest zaproponowanie pacjentowi różnych scenariuszy i wariantów kosztowych, co przekłada się na dokładny proces leczenia i harmonogram wizyt. Dzięki takiemu planowaniu, lekarz-menedżer może spokojnie planować pracę i przychody kliniki na kilka miesięcy w przód.

 

Usługi w “chmurze”

Pojęcie usług – aplikacji działających w “chmurze” pojawiło się dość dawno, natomiast dopiero od kilku lat rozwój technologii pozwolił na szerszy do nich dostęp. Rozwiązania takie są bardziej niezawodne, wydajniejsze i co bardzo ważne – tańsze. 

 

Aplikacja znajdująca się w “chmurze” tak naprawdę znajduje się jednocześnie na wielu komputerach —serwerach podłączonych do sieci. Współpracują one ze sobą, wymieniając się danymi i funkcjami, stanowiąc niejako jeden organizm, wielokrotnie bardziej odporny na problemy, niż stosowane klasycznie rozwiązania – czy to instalowane na stacjach roboczych w klinikach, czy nawet korzystających z centralnego serwera. Komputery takie w każdej chwili zastępować się nawzajem – czy na wypadek niedostępności któregokolwiek z nich—spowodowanej czy problemami technicznymi, czy rutynową konserwacją. Dla końcowego użytkownika jest to niezauważalne: korzysta on ze swojej aplikacji w sposób ciągły.

 

Bezpieczeństwo

Dlaczego to jest bezpieczniejsze niż trzymanie systemu zainstalowanego na lokalnym komputerze? Teraz z ręką na sercu: kiedy ostatni raz została zrobiona pełna kopia bezpieczeństwa wszystkich danych związanych z pracą mojego gabinetu i czy jest ona przechowywana na innych komputerach, albo w innych lokalizacjach? Czy jeśli nastąpi zalanie mojej kliniki, bo w budynku pęknie rura wodociągowa, czy nie zostanie zniszczona cała papierowa dokumentacja? A jeśli laptop, w którym mam arkusz z rozliczeniem lekarzy zostanie skradziony, to co z tymi danymi zrobi złodziej? 

 

Dane pacjentów w systemach eLaboratorium i eGabinet są bezpieczne – odpowiednio szyfrowane i przechowywane zgodnie z przepisami dotyczącymi prowadzenia i przechowywania dokumentacji medycznej.

 

Nad bezpieczeństwem eGabinetu i eLaboratorium prowadzony jest stały nadzór profesjonalistów. Dedykowany zespół zajmuje się tylko i wyłącznie dbaniem o platformę informatyczną. Laboratorium czy gabinet muszą zapewnić jedynie komputery lub inne urządzenia o minimalnej konfiguracji posiadające dostęp do internetu.

 

Autorzy:

Agnieszka Jasek, Tomasz Fąfara, Zbigniew Warakomski


 

W przypadku pytań dotyczących powyższych systemów, chęci nawiązania współpracy lub zakupu dostępu do opisywanych platform prosimy o kontakt email z p.Agnieszką Jasek: a.jasek@irdent.pl